Novinky:
Grilování zdravě

Nastala doba grilování a vy si lámete hlavu s tím, jak grilovat zdravě? Obecně grilování nepatří mezi nejzdravější úpravy potravin, ale když dodržíte jisté zásady, můžete grilovat i v souladu se zdravým životním stylem. Jak na to vyzrát?
 

Existují dva základní druhy, a to grilování přímé a nepřímé. Přímé grilování je na kratší dobu a žár působí přímo na maso. U nepřímého grilování je například zapékací mísa umístěná mezi dva zdroje tepla, kdy vzduch proudí rovnoměrně, je to dlouhodobá úprava grilovaného pokrmu. Druhý typ je zdravější, nedochází k odkapávání tuku z masa přímo na rozpálené uhlíky a tím ke tvorbě karcinogenních látek.
Vybírejte pouze libová masa
Mezi první zásady zdravého grilování patří správný výběr surovin. Z masa na grilování bychom si měli vybírat ta libová. Drůbeží a vepřové maso je na gril vhodnější než hovězí. Také proto, že jeho příprava netrvá tak dlouho. I ryby jsou pro grilování vhodné. Jejich maso je křehké a rychle udělané.
Maso marinujte, ale pozor na sůl
Doporučuje se také maso dopředu namarinovat. V marinádách ale pozor na sůl. Váže na sebe vodu a může tak dojít k vysušení masa. Ideální by bylo nesolit maso vůbec, ale když je potřeba, dá se solit až těsně před úpravou na grilu.
Na zdravé grilování i na rozžhavených uhlících je třeba zabránit skapávání tuku do ohně a jeho následné usazování zpět v mase. U toho může pomoci alobal nebo grilovací podtácky.
Maso propečte a nespalte
Mezi zdravější varianty řadíme například grilování na lávových kamenech či desce. Plynový gril mezi zdravé varianty neřadíme a to z toho důvodu, že topné medium je zde propan-butan, teplo odkapává na drť z lávových kamenů umístěných nad plynovým hořákem, vzniká nežádoucí vzplanutí odkapávaného tuku na lávové kameny a mimo jiné tak dochází k ovlivnění chuti masa připáleným tukem.
Také bychom při grilování neměli zapomínat na to, že je potřeba každé maso správně propéct. Pokud není dopečené, může obsahovat zárodky salmonely či jiné nepěkné dárečky. Druhým extrémem jsou zase připálená masa, která jsou také naprosto nevhodná pro zdravý životní styl.
Grilování zeleniny
Místo masa nebo i jako dobrá příloha je vhodná zelenina. Lépe je vybírat pevnější druhy, ale lze grilovat i ty měkčí v alobalových miskách. Mezi nejčastěji používané druhy zeleniny na grilování patří paprika, lilek, rajče, žampiony a například cibule.
 

 
 

Nenechte si ujít: